İstanbul'un Tarihi Fatih İlçesi

Tarihi yarımada (Suriçi) denen İstanbul şehrinin kurulup geliştiği bölgedir Fatih. Köklü tarihe sahip olan İstanbul'u en eski merkezinde keşfetme imkanını ise Silvana Hotelde konaklayarak yaşayabilirsiniz.

Fatih'te görülmesi gereken yerlerin başında ise Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve 380 sene boyunca Osmanlı'nın idare merkezi olan Topkapı Sarayı geliyor. Bizans döneminde katedral olarak inşa edilen, 1453 yılında Türklerin İstanbul'u fethetmesiyle camiye dönüştürülen ve günümüzde müze olarak gezilen Ayasofya ise bir başka önemli turistik mekanlardan biri. Fatih'te gezilecek en ünlü yerlerden biri de şüphesiz Mimar Sinan'ın kalfalık dönemi eseri olan Süleymaniye Camii.

 

Sultan Ahmet Camii ise mavi, yeşil ve beyaz İznik çinileri ve görkemli yapısıyla İstanbul'un en önemli figürleri arasında. Ortak kültürlerin uzun yıllar bir arada huzurla yaşadığına tanık olacağınız yerlerin başında ise Aya İrini Kilisesi ile Meryem Ana Kilisesi geliyor. Silvana Luxury Hotelde en güzel manzaraya sahip olanlarını bulabileceğiniz ve İstanbul'u uzun uzun seyre dalacağınız yer ise şüphesiz Haliç. V. Yüzyıldan kalma İstanbul Surları ise yine Fatih'te gezip görebileceğiniz önemli yerlerden biri. Fatih'te alışveriş ve yeme-içme seçenekleri ise Osmanlı geleneğinin korunduğu, baharat ve kahve kokuları arasında tarihi de soluyabileceğiniz Mısır Çarşısı'nda bulunuyor.

 

‘’Asıl İstanbul’’ ve ‘’İlk İstanbul’’ olarak anılan Fatih, zengin kültürel ve tarihi dokusuyla diğer semtlerden ayrılmaktadır. Belediye ve önemli kurumların yer aldığı Fatih hem yarımada oluşumuyla hem de tarihi yapılarıyla her yıl yerli yabancı binlerce turist akınına uğramaktadır. Fatih’in eşsiz atmosferini solumak için https://www.silvanahotel.com/ ziyaret edebilirsiniz.

 

İstanbul ilinin tarihi dokularına büyük sahiplik yapan Fatih'te tatil yapma planınız varsa, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak, en uygun fiyatlar eşliğinde Silvana Luxury Hotelde konaklayabilirsiniz.

 

FATİH’E NASIL GİDİLİR?

Fatih’e Hava Yolu ile Ulaşım

İstanbul Havalimanı, Fatih’e yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Havalimanında bulunan HAVAŞ hizmetinden veya taksilerden yararlanarak Fatih’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Sabiha Gökçen Havalimanı ise yaklaşık 45 kilometre mesafededir. Havalimanında bulunan ulaşım hizmetleriyle kısa sürede Fatih’e ulaşmak mümkündür.

 

Fatih’e Kara Yolu ile Ulaşım

Fatih’e ulaşım sağlamak için öncelikle İstanbul otogarlarından birine gitmeniz gerekmektedir. Her şehirden İstanbul’a direkt seferler düzenlenmektedir. Dilediğiniz otogara ulaşım sağladıktan sonra küçük servis arabalarıyla, taksilerle, tramvayla, metrobüsle veya metro hattıyla Fatih’e ulaşabilirsiniz.

 

Fatih’e Deniz Yolu ile Ulaşım

Kadıköy vapur iskelesinden vapura binerek yaklaşık 20 dakikada Fatih’e ulaşabilirsiniz. Üsküdar iskelesinden vapura binerek 15 dakika içerisinde Fatih’e ulaşma şansınız da mevcut.

 

FATİH’İN POPÜLER SEMTLERİ

Fatih Aksaray

Ticaret ve ulaşım merkezi olarak bilinen Aksaray, uygun konaklama ve yeme-içme fiyatlarıyla pek çok turisti kendisine çekmektedir. Tramvay hattının geçtiği bu semt, pek çok tarihi alana oldukça yakın mesafede yer almaktadır.

 

Fatih Fener

Tarihi Rum Mahallesi olarak bilinen Fener, renkli mimari binaları ve hareketli yaşam ile tatilcilerin gezip görmek istediği yerler arasında yer alır.

 

Fatih Balat

Tarihi Yahudi Mahallesi olarak tanınan Balat; otantik mimarisi, dar sokakları ve geleneksel yapısıyla göz zevkine hitap eden yerler arasındadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Balat, her yıl milyonlarca tatilciye ev sahipliği yapmaktadır.

 

Fatih Eminönü

Birçok tarihi yapının yer aldığı, araç ve yaya trafiğinin her zaman yoğun olduğu Eminönü, kendine özgü havasıyla ziyaretçilerinin beğenisini toplamaktadır. Eminönü’nde balık ekmek yemek klasikleşmiş ve olmazsa olmaz bir durum haline gelmiştir.

 

Fatih Sultanahmet

İstanbul’un en gözde tarihi ve kültürel yapılarına ev sahipliği yapan Sultanahmet, her yıl milyonlarca turistin akınına uğramaktadır. Semtte bulunan küçük esnaf lokantaları, geleneksel Osmanlı yemeklerini tatma şansı sunarken hediyelik eşya dükkanlarından eşsiz otantik parçalar satın almak mümkün.

 

Fatih Beyazıt

Hem turizm merkezi olması hem de diğer turizm merkezlerine ulaşımının kolay olması sebebiyle oldukça revaçta olan Beyazıt, en eski üniversitelere de ev sahipliği yaparak gözdeliğini korumaktadır.

 

 

FATİH’TE GEZİLECEK YERLER

Fatih Gülhane Parkı

Zamanında Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılan bu park, asırlık ceviz ve meşe ağaçlarına ev sahipliği yapmaktadır. Yeşilin bin bir tonuna ve eşsiz Boğaz manzarasına doymak isteyen yediden yetmişe herkesin favori mekânları arasındadır.

 

Fatih Tarihi Kapalıçarşı

Dünyada eşi benzeri bulunmayan, 4000’den fazla dükkâna ev sahipliği yapan Kapalıçarşı, kendine özgü atmosferiyle ve tarihi kokusuyla hem turistlerin hem de yerli halkın vazgeçilmez alışveriş çarşılarından biridir. Önemli bir ticaret merkezi olan Kapalıçarşı’da, her çeşit ürünü her bütçeye uygun şekilde bulmak mümkün.

 

Fatih Mısır Çarşısı

Her türlü ürünün satıldığı tarihi Mısır Çarşısı, özellikle yüzlerce çeşit baharatları ve alternatif tıp ürünleri olarak aktarlarda satılan bitki ve karışımlarıyla ilgi çeken ve büyük hayranlık uyandıran yerler arasında yer alır.

 

Fatih Sultanahmet Camii

Beş ana, sekiz ikincil kubbeye sahip; içinde mavi rengin hâkim olduğu bu görkemli yapı tüm ziyaretçilerde büyük hayranlık uyandırmaktadır. Kendinizi tarihin içinde hissedeceğiniz bu mimari harikayı kesinlikle görmelisiniz.

 

Fatih Topkapı Sarayı

Gezmesi saatler alan bu mimari harika ve büyüleyici tasarımının yanı sıra sergilediği çeşitli konseptteki ürünlerle de büyük beğeni toplamaktadır. Çini işlemeli duvarları ve geniş avlusuyla her yıl milyonlarca turist, Topkapı’yı ziyaret etmektedir.

 

Fatih Ayasofya

Neredeyse dünya çapında dini bir merkez olarak görülen Ayasofya, eşsiz tasarımı ve inanılmaz tarihi atmosferiyle kültürleri birleştiren ve kendine hayran bırakan bir yapıdır.

 

Fatih Yerebatan Sarnıcı

Geçmişte su deposu olarak kullanılan Yerebatan Sarnıcı, değerli eserlerden oluşan 300’den fazla sütunu ve alışılmadık atmosferiyle ilgi çeken mekanlar arasındadır.

 

Fatih Süleymaniye Camii

Mimar Sinan’ın çeşitli anlamlar atfederek tasarladığı Süleymaniye Camii, görkemli tasarımıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Konuk odalarımızın her birinde özel banyo, wi-fi, kablo TV bulunmaktadır ve eksiksiz kahvaltı dahildir.

Rezervasyon İçin

+90 2125146276

Bizi arayın, tamamen ücretsiz